• Zaopatrzenie Medyczne Baner
 • Zaopatrzenie Medyczne Baner
 • Zaopatrzenie Medyczne Baner
 • Zaopatrzenie Lekarzy
 • Zaopatrzenie Medyczne Baner

Szkoła Rodzenia w Wołominie

Szkoła rodzenia Szpital Powiatowy w WołominieW połowie lutego 2014 r. rozpoczęła działalność Powiatowa Szkoła Rodzenia prowadzona przez Szpital Powiatowy w Wołominie w ramach Programu polityki prorodzinnej w Powiecie Wołomińskim "TAKrodzina.pl". Głównym celem działania Powiatowej Szkoły Rodzenia jest przygotowanie kobiety w ciąży i jej partnera do porodu i aktywnego w nim uczestnictwa, a jednocześnie przygotowanie do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Dwa miesiące "nauki" w tej wyjątkowej szkole minęły bardzo szybko i 15 kwietnia uczestnicy pierwszych dwóch kursów – razem 11 par - odbierali certyfikaty oraz gratulacje.

Certyfikaty uczestnictwa w kursie Powiatowej Szkoły Rodzenia wręczali: Starosta Wołomiński Piotr Uściński, zastępca Dyrektora Szpitala ds. pielęgniarstwa Urszula Starużyk, koordynator Powiatowej Szkoły Rodzenia Małgorzata Rytel-Siłka oraz  wiceburmistrz Miasta Marki Sylwia Matusiak, która jeszcze jako radna Rady Powiatu była inicjatorką powstania programu TAKrodzina.pl i Powiatowej Szkoły Rodzenia.

- Nasza powiatowa bezpłatna szkoła rodzenia jest kolejnym działaniem zmierzającym do stworzenia dobrego klimatu wokół rodziny i kształtowania pozytywnego wizerunku rodziny z dziećmi. Wspieramy rodziny i chcących założyć rodzinę. Mam nadzieję, że udział w zajęciach w znakomity sposób przygotuje przyszłe mamy i tatusiów do przyjścia na świat upragnionego potomstwa – powiedział starosta Piotr Uściński. Starosta – prywatnie ojciec dwojga dzieci – podzielił się z przyszłymi rodzicami swoją wiedzą na temat opieki nad niemowlęciem, co widać na jednym ze zdjęć.

W imieniu uczestników kursu głos zabrał Sebastian Sobieraj, który na początku z radością poinformował, że już od dwóch tygodni jest szczęśliwym tatusiem. - Bardzo nam się przydały zajęcia, a w Szpitalu jest miła, życzliwa i profesjonalna obsługa. Jesteśmy z żoną na TAK – powiedział pan Sebastian.

Dyrektor Urszula Starużyk pogratulowała uczestnikom uzyskania certyfikatów i zdobytej wiedzy oraz zwróciła się do obecnych o promowanie wśród znajomych tak ważnego i potrzebnego przedsięwzięcia, jakim jest Powiatowa Szkoła Rodzenia. Można się tutaj pochwalić, że zajęcia w szkole od samego początku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Niewątpliwie wśród atutów należy wymienić bogaty program w postaci wykładów, warsztatów, prezentacji oraz zajęć ze spacjalistami z dziedziny położnictwa, neonatologii i fizjoterapii. Poza tym, zajęcia w Powiatowej Szkole Rodzenia są bezpłatne i jest to jedyne na terenie Powiatu miejsce, gdzie bezpłatnie można uzyskać porady w zakresie fachowego przygotowania do porodu i połogu oraz na temat pielegnacji noworodka i niemowlęcia.

Pod koniec kursu uczestnicy wypełnili ankietę, w której nie tylko ocenili zajęcia, ale także przekazali swoje uwagi i sugestie. Wysoko oceniono poziom i sposób przekazywanej wiedzy, m.in. w zakresie karmienia piersią i pielęgnacji noworodka. A na pytanie: "Czy polecilibyście Państwo Powiatową Szkołę Rodzenia innym osobom?" wszyscy odpowiedzieli – Tak.

Pierwsi uczestnicy zajęć w Powiatowej Szkole Rodzenia już otrzymali certyfikaty. Obecnie w zajęciach bierze udział 36 par (6 grup po sześć par), a jeszcze w kwietniu "naukę" w szkole rodzenie rozpocznie następnych 12 par. Dla kolejnych chętnych planowane są zajęcia od 8 maja. Zainteresowanie przyszłych rodziców Powiatową Szkołą Rodzenia przerosło oczekiwania organizatorów. Dziś można już głośno powiedzieć, że powołanie szkoły to był prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Cel Kształcenia:

 • przygotowanie emocjonalne rodziców do przyjęcia dziecka
 • wskazanie możliwości uczestniczenia partnera w narodzinach dziecka
 • zwiększenie udziału partnera w przeżywaniu ciąży i porodu
 • poszerzenie wiedzy na temat porodu, co pozwala zmniejszyć lęk przed nieznanym
 • teoretyczne i praktyczne przygotowanie rodzącej i partnera do okresu połogu
 • zalety karmienia naturalnego
 • nauka praktycznych sposobów przystawiania do piersi, kąpieli i pielęgnacji noworodka
 • fizjoterapia w II i III trymestrze ciąży
 • nabycie umiejętności w zakresie ćwiczeń gimnastycznych, zwłaszcza relaksacyjnych i oddechowych wykorzystywanych podczas porodu
 • nabycie umiejętności w zakresie ćwiczeń gimnastycznych w okresie połogu
 • nauka ćwiczeń zapobiegających odległym następstwom porodu
 • powrót do sprawności seksualnej
 • możliwość kontaktu z innymi parami, które oczekują dziecka – wymiana doświadczeń
 • uzyskanie odpowiedzi na pytania, które pojawią się wraz z przebiegiem ciąży

Szkoła Rodzenia została zorganizowana z pomocą sprzętu zaopatrzonego przez firmę Lemar. Sklep medyczny Lemar zaopatrzyły szkołę rodzenia w niezbędny sprzęt oraz akcesoria. Podczas zajęć zaprezentowana została prawidłowa opieka nad niemowlakiem. Niemowlak został zakupiony na specjalne zamówienie na szkolenie. Pary przeszły szkolenie z rodzicielstwa, opieki oraz produktów, które są niezbędne do opieki i pielęgnacji nad dzieckiem. Chętnie korzystały z piłek rehabilitayjnych i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Na zakończenie każda Para otrzyma certyfikat ukończenia szkoły.

Szczegółowe informacje o zajęciach w Powiatowej Szkole Rodzenia udzielane są pod nr tel. 22 763 31 37 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 14.00. oraz www.szpitalwolomin.pl 

 

Szkoła rodzenia, Wołomin szkoła rodzenia szpital powiatowy

szkoła rodzenia szpital wolomin Szkoła rodzenia Wołomin