Jak prawidłowo zmierzyć sobie ciśnienie?
Jeśli masz nadciśnienie tętnicze, pamiętaj, że podstawą leczenia jest regularne – najlepiej codzienne – kontrolowanie ciśnienia. W warunkach domowych najwygodniej robić to, używając ciśnieniomierza elektronicznego.
Najlepiej kupić aparat z mankietem naramiennym, ponieważ jest dokładniejszy niż ten nadgarstkowy. Ten drugi typ warto polecić osobom, które uprawiają sport i chcą sprawdzić w czasie wysiłku ciśnienie i tętno. Kardiolodzy radzą, aby kupować ciśnieniomierze w sklepach medycznych lub aptekach. Sa droższe, ale lepszej jakości. Każdy aparat, ten ze sklepu medycznego i ten z apteki, warto zabrać z sobą, idąc do lekarza. Można będzie porównać wyniki pomiaru ciśnieniomierza doktora i własnego. Jeżeli różnica nie przekracza 5mmHg, zakup był udany.
Mierząc samodzielnie ciśnienie, pamiętaj o kilku zasadach. Co najmniej na pół godziny przed pomiarem, a lepiej przez godzinę lub dwie, nie pij kawy i ni epal. Nie mierz ciśnienia bezpośrednio po posiłku i wysiłku fizycznym. Odpocznij 5-10 minut w pozycji siedzącej i rozluźnij mięśnie. Jeżeli używasz ciśnieniomierza naramiennego, rękę, na której mierzysz ciśnienie, oprzyj łokciem na stole (powinna się znajdować na wysokości serca). Gdy będzie opuszczona, pomiar nie będzie dokładny. Odsłoń ramię i załóż mankiet w odległości 2-3 cm od zgięcia łokciowego. Drugą ręką włącz ciśnieniomierz. Sprawdź też ciśnienie tętnicze na drugiej ręce. O różnicy wartości ciśnienia po stronie lewej i prawej o conajmniej 20mmHg, powtarzającej się przy kolejnych pomiarach, powiedz lekarzowi. Może to bowiem świadczć o zwężeniu tętnicy doprowadzającej krew do jednej z rąk.
Uwaga: onkolodzy zwracają uwagę, że po chirurgicznym usunięciu raka piersi nie należy mierzyć ciśnienia po stronie operowanej, zwłaszcza jeśli zostały usunięte węzły chłonne z pachy, bo może dojść do uszkodzenia naczyń limfatycznych.
Gdy przekracza 139/89 mmHg
Nadciśnienie pierwotne ma ok. 95 procent chorych. Nazywamy je samoistnym, ponieważ nie można wskazać jednej konkretnej przyczyny. Jest to raczej splot różnych niekorzystnych czynników genetycznych i środowiskowych. Zaobserwowano, że nadciśnienie pierwotne wystepuje rodzinnie. Nie da się go wyleczyć, ale można unormować ciśnienie zmianą stylu życia i lekami.
Nadciśnienie chwijne obserwuje się, gdy zasadniczo prawidłowe wartości ciśnienia pod wpływem wysiłku fizycznego i emocji nie tylko wzrastają (ponad 150-200/90 mmHg), ale utrzymują się za długo. Po ustaniu takich bodźców ciśnienie powinno szybko wrócić do normy. Nadciśnienie chwijne z czasem utrwala się i występuje niemal stale, jeżeli nie jest leczone.
Nadciśnienie wtórne stwierdza się zaledwie u ok. 5 procent pacjentów. Jest objawem innej choroby, np. nerek, nadnerczy, tarczycy, której prawidłowe leczenie powoduje noralizację ciśnienia.
Postaw na potas
Właśnie ten pierwiastek zwiększa wydalanie sodu. Ponadto potas niezbędny jest do prawidłowej pracy mięśnia sercowego, działa też tonizująco na naczynia krwionośne. Dobrym źródłem potasu są suszone owoce, zwłaszcza morele i rodzynki. Sporo go mają też m. in. ziemniaki oraz marchew.
Sprawdzaj prognozę pogody
Przechodzące fronty atmosferyczne, zmiany temperatury i ciśnienia powietrza, porywisty wiatr - wszystkie te czynniki meteorologiczne wpływają na organizm człowieka. Na huśtawkę pogodową szczególnie wrażliwi są meteoropaci i osoby chore przewlekle, a zatem i nadciśnieniowcy. Organizm cały czas dąży do zachowania stanu wyrównania, czyli utrzymania stałych parametrów różnych procesów fizjologicznych. Jednak przy gwałtownych zmianach pogody jego zdolności adaptacyjne nie zawsze są wystarczając, zwłaszcza gdy mechanizmy regulacji ciśnienia krwi są zaburzone.
Nie musisz rezygnować z małej czarnej
Kawa zawiera kofeinę, która krótkotrwale podnosi ciśnienie i przyśpiesza tętno. Ale powinni się jej wystrzegać głównie ci nadciśnieniowcy, którzy piją ją okazjonalnie, bo ich organizm zareaguje mocnym pobudzeniem. Ci, którzy piją kawę na co dzień, mogą delektować się jej samakiem, ponieważ w ich przypadku reakcja ze strony układu sercowo-naczyniowego jest niewielka, a nawet żadna. Lepiej jednak ograniczyć się do jednej filiżanki rano. Kawa pita wilokrtnie w ciągu dnia i przez lata podnosi poziom cholesterolu, co w połączeniu z nadciśnieniem zwiększa ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych. Jej wpływ na podwyższenie poziomu cholesterolu zależy od sposobu przyrządzania naparu. Największy jest w przypadku kawy parzonej w termosie lub po turecku. Znacznie mniejszy – gdy pijesz rozpuszczalną lub z ekspresu.
Najwyższej jakości ciśnieniomierze znajdziesz w medycznym sklepie interenowym www.Reha24.pl