• Zaopatrzenie Medyczne Baner
  • Zaopatrzenie Medyczne Baner
  • Zaopatrzenie Medyczne Baner
  • Zaopatrzenie Lekarzy
  • Zaopatrzenie Medyczne Baner

Szansa dla osób ze zmianami w mózgu

Gamma Knife to precyzyjne urządzenie do napromieniana guzów mózguGamma Knife to precyzyjne urządzenie do napromieniana guzów mózgu. Ale od niedawna pomaga też chorym z naczyniakami, cierpiącymi na nerwobóle twarzy oraz daje sznasę osobom z niektórymi postaciami drżenia samoistnego lub towarzyszącego chorobie Parkinsona.

 Radiochirurgiczny nóż o nazwie Gamma Knife Perfexion, wykorzystuje wiązki promieniowania kobaltowego, które niszczą chore tkanki. Leczenie to jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Specjalista przy jej zastosowaniu nie wykonuje żadnych cięć ani nacięć w kości czaszki ani mózgu. 

Dawka promieniowania jest dostarczana do guza wyjątkowo precyzyjnie, dzięki czemu obszar napromieniany skupia się jedynie w miejscu choroby. Pozwala to na zastosowanie metody Gamma Knife w pobliżu wrażliwych struktur anatomicznych.
Zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta typu golenie głowy, czy nawet przycinanie włosów. Trwa zwykle od 20 minut do 2 godzin. Pacjent leczony jest w trakcie jednej sesji i w większości przypadków tego samego dnia może opuścić szpital i wrócić do domu. Zabieg przy wykorzystaniu metody Gamma Knife nie wiąże się z dodatkową rekonwalescencją ani rehabilitacją.
Technologia ma szczególne zastosowanie w przypadku nieoperacyjnych guzów, licznych zmian ogniskowych opornych na radioterapię lub takich, gdzie chirurgiczna resekcja byłaby bardzo ryzykowna.

Z tej metody leczenia mogą skorzystać w ramach NFZ chorzy z całej Polski. Wystarczy skierowanie do poradnii neurochirurgicznej na konsultację (od lekarza specjalisty bądź rodzinnego). Następnie należy skontaktować się z Centrum Gamma Knife w Warszawie i umówić termin konsultacji, podczas którego zostanie ustalony plan leczenia.