Aktualności
Szkoła Rodzenia w Wołominie
W połowie lutego 2014 r. rozpoczęła działalność Powiatowa Szkoła Rodzenia prowadzona przez Szpital Powiatowy w Wołominie w ramach Programu polityki prorodzinnej w Powiecie Wołomińskim "TAKrodzina.pl". Głównym celem działania Powiatowej Szkoły Rodzenia jest przygotowanie kobiety w ciąży i jej partnera do porodu i aktywnego w nim uczestnictwa, a jednocześnie przygotowanie do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Dwa miesiące "nauki" w tej wyjątkowej szkole minęły bardzo szybko i 15 kwietnia uczestnicy pierwszych dwóch kursów – razem 11 par - odbierali certyfikaty oraz gratulacje.
Certyfikaty uczestnictwa w kursie Powiatowej Szkoły Rodzenia wręczali: Starosta Wołomiński Piotr Uściński, zastępca Dyrektora Szpitala ds. pielęgniarstwa Urszula Starużyk, koordynator Powiatowej Szkoły Rodzenia Małgorzata Rytel-Siłka oraz wiceburmistrz Miasta Marki Sylwia Matusiak, która jeszcze jako radna Rady Powiatu była inicjatorką powstania programu TAKrodzina.pl i Powiatowej Szkoły Rodzenia.
Nowości w sklepie LEMAR!
W ofercie naszego sklepu posiadamy nową kolekcję odzieży medycznej STELO. Jest to najlepiej sprzedająca się amerykańska odzież medyczna i największy producent na świecie. Charakteryzuje się wysoką jakością materiałów, bogactwem krojów, wzorów i kolorów.
Nasza oferta jest skierowana do klientów z branży medycznej, farmaceutycznej, kosmetycznej i weterynaryjnej.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia nowej kolekcji w sklepie Lemar przy ulicy Grunwaldzkiej 8 w Olsztynie.
Akademia NFZ
Akademia NFZ to projekt, w ramach którego powstałą platforma edukacyjno-informacyjna, prowadzone będą szkolenia w formie e-learningowej jak i kursy stacjonarne. Zachęcać ma personel medyczny, a także pacjentów do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.
Jak prawidłowo zmierzyć sobie ciśnienie?
Jeśli masz nadciśnienie tętnicze, pamiętaj, że podstawą leczenia jest regularne – najlepiej codzienne – kontrolowanie ciśnienia. W warunkach domowych najwygodniej robić to, używając ciśnieniomierza elektronicznego.
Najlepiej kupić aparat z mankietem naramiennym, ponieważ jest dokładniejszy niż ten nadgarstkowy. Ten drugi typ warto polecić osobom, które uprawiają sport i chcą sprawdzić w czasie wysiłku ciśnienie i tętno. Kardiolodzy radzą, aby kupować ciśnieniomierze w sklepach medycznych lub aptekach. Sa droższe, ale lepszej jakości. Każdy aparat, ten ze sklepu medycznego i ten z apteki, warto zabrać z sobą, idąc do lekarza. Można będzie porównać wyniki pomiaru ciśnieniomierza doktora i własnego. Jeżeli różnica nie przekracza 5mmHg, zakup był udany.
Francuski szpital używa drukarki 3D do zabiegu rekonstrukcji
Dzięki drukarce 3D, lekarze ze szpitalu w Dijon mogą dokonywać pionierskich operacji rekonstrukcyjnych, które jest zarówno szybsze jak i dokładniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Przypadki medyczne, które zaskoczyły nawet lekarzy
Nieumiejętność rozpoznawania własnej twarzy, czkawka trwająca nieustannie od sześciu lat, 114 reanimacji jednej osoby w czasie 30 dni – to przypadki medyczne, z którymi rzadko stykają się nawet najbardziej doświadczeni lekarze.
Natura płata wiele niespodzianek, także lekarzom. Oto kilka najdziwniejszych przypadków w historii medycyny.
Aptekarz wystawi receptę
Nagle okazało się, że zabrakło Ci ważnego leku, który stale przyjmujesz? Co robić, kiedy nie masz recepty, a twój lekarz jest akurat nieosiągalny? Nie ma dramatu! Wtedy z pomocą może przyjść kierownik apteki.
Takie sytuacje zdarzają się w aptekach codziennie, a sposobem na ich rozwiązanie jest recepta farmaceutyczna. Umożliwia ona kierownikowi apteki wydanie potrzebnego leku bez recepty lekarskiej. Prawo do skorzystania z niego możliwe jest jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Zagrożenie życia lub zdrowia
Zgodnie z przepisami kierownik apteki w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta może wydać bez recepty lekarskiej najmniejsze opakowanie produktu leczniczego zastrzeżonego do wydawania na receptę. Nie dotyczy to leków zawierających środki odużające, substancje psychotropowe i ich prekursorów (np. efedryna, ergotamina). Za przykład nagłego zagrożenia zdrowia lub życia uznaje się sytuacje, w których niezażycie przez pacjenta stale stosowanego przez niego leku może doprowadzić do pogorszenia jego stanu, a nawet zagrozić życiu. Dotyczy to przede wszystkim osób z chorobą przewlekłą (nadciśnienie, astma, cukrzyca), gdy pominięcie choćby jednej dawki leku może wywołać poważne konsekwencje – nagły wzrost ciśnienia, hiperglikemię, atak duszności.
Szansa dla osób ze zmianami w mózgu
Gamma Knife to precyzyjne urządzenie do napromieniana guzów mózgu. Ale od niedawna pomaga też chorym z naczyniakami, cierpiącymi na nerwobóle twarzy oraz daje sznasę osobom z niektórymi postaciami drżenia samoistnego lub towarzyszącego chorobie Parkinsona.
Zmiany na wózki inwalidzkie 2014
Pobierz: Finansowanie wyrobów medycznych.
Pobierz: Interpretacja limitów.
Porządki w apteczce
Od czasu do czasu trzeba zrobić przegląd w domowej apteczce – usunąć z niej przeterminowane leki i suplementy diety, uzupełnić środki opatrunkowe. W tym przypadku nie warto robić zapasów.
Nawet gaziki i plastry mają swój termin ważności, po jego upływie nie ma gwarancji sterylności pierwszych, drugie zaś mogą stracić właściwości przylepne. Przeterminowane leki mogą być niebezpieczne. Dlatego co pół roku przejrzyj zawartość apteczki.
Nagrody Brussels Innova 2013
Targi Wynalazczości "Brussels Innova" to jedna z najważniejszych międzynarodowych imprez poświęconych transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.
19. listopada 2013 w nowym budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego odbyła się konferencja prasowa, podczas której odbyła się prezentacja wynalazków autorstwa naukowców z Wydziału Nauk Medycznych, nagrodzonych na 62. Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA".
Więcej artykułów…
- NOBEL w medycynie
- E-system ruszy w przyszłym roku?
- Pierwsza trójwymiarowa nerka z komórek macierzystych
- Przepychanie żył Stent BIOSS LIM
- Ustawa ws. aneksowania podpisana
- Zmiany w refundacji NFZ wyrobów medycznych
- Tydzień Świadomości o Epidermolysis Bullosa
- Nowe karty ciąży
- Prof. Talar: Pobieramy narządy od osoby żyjącej
- Wynalazca stetoskopu